مخلفات غذای گیلان

» مخلفات غذای گیلان

یکی از مخلفات که شمالیا همراه غذا میخورن باقلا مازندرانی یا بقول گیلکا پیله باقالا هستش معمولآ خام میخورن اما باهاش میشه غذاهای مختلفی درست کرد

در روايات متعددى از پيامبر صلى الله عليه و آله و ائمه عليهم السلام از خواص باقلا چنين آمده است: ساق پاها را زياد میكند، مقوى مغز است، معده را پاك مى‏گرداند، به وجود آورنده خون تازه است، درد را از بين مى‏برد و صورت را زيبا مى‏كند. اما درآن زیاده روی نکنیم


باقلا را به اسم علمى‏Faba vulgaris وViciafaba نوشته‏اند. 

خام آن سمى مى‏باشد و مصلحش پخته شدن است. نفخ‏آور است و مصلحش فلفل و ميخك است. 

باقلا از حبوباتى است كه هم به صورت تازه و هم به صورت خشك شده مصرف مى‏شود. باقلا داراى ويتامينهاى:A ,B ,C و همچنين املاح مختلف از جمله آهن، كلسيم و فسفر مى‏باشد. اين دانه سرشار از مواد پروتئينى مى‏باشد و بدين ترتيب مى‏تواند تا اندازه‏اى از سوء تغذيه، بخصوص هنگام عدم مصرف پروتئين‏هاى حيوانى، جلوگيرى كند. از اين دانه گرانبها، اطباء سنتى و جديد در درمان بيماريها سود جسته و مى‏جويند. 

از جمله پزشك گرانمايه دكتر «لكرك» در اوايل قرن حاضر با تجربيات خود، ارزش پوسته سبز روى باقلا (پيله باقلا) را در درمان عفونتهاى كليوى و وجود آلبومين در ادرار نشان داد. 

متاسفانه در بيمارى فاويسم، باقلا در معرض اتهام قرار گرفته است و مردم كوچه و 

بازار اين بيمارى را منسوب به باقلا مى‏دانند، در صورتى كه بيمارى فاويسم يك بيمارى ارثى و ژنتيك مى‏باشد و به علت اختلال در ژن و متعاقب آن، كاهش ميزان يك آنزيم به وجود مى‏آيد. اين افراد ممكن است هنگام مصرف مواد اكسيد كننده از جمله آسپرين، سولفاناميدها، ويتامين‏C يا در اثر ابتلاء به بعضى بيماريهاى عفونى، نقص ارثى خود را ظاهر سازند. 

بيمارى معمولا به صورت حاد و با كم خونى، تيره شدن رنگ ادرار و گاهى زردى تظاهر مى‏كند. اين اشخاص لازم است براى جلوگيرى از بروز مجدد بيمارى از مصرف مواد ذكر شده خوددارى كنند. لازم به تذكر است: اين بيمارى شايع‏ترين بيمارى ارثى در دنيا مى‏باشد و معمولا نيز پسرها را مبتلا مى‏سازد. 

روايت: 

امام صادق عليه السلام فرمود: 

«اكل الباقلا يمخ الساقين و يزيد فى الدماغ و يولد الدم». 

يعنى: خوردن باقلا مغز استخوان هر دو ساق پاها را زياد مى‏كند، بر دماغ مى‏افزايد و خون توليد مى‏نمايد. 

امام صادق عليه السلام فرمود: 

«كلوا الباقلاء بقشره يدبغ المعدة». 

يعنى: باقلا را با پوستش بخوريد كه معده را دباغى مى‏نمايد. 

انس از پيغمبر خاتم صلى الله عليه و آله نقل مى‏كند كه آن حضرت فرمود: غذاى حضرت عيسى باقلا بود تا وقتى كه به آسمان رفت و چيزى نخورد كه آتش آن را تغيير دهد. 

امام فرمود: 

«من اكل فولة بقشرها اخرج الله عز و جل من الداء مثليها». 

«هر كس باقلا را با پوست بخورد خداوند دو برابر آن درد را از بدن او بيرون مى‏آورد». فولة در لغت به معنى باقلا و در المنجد نوشته نوعى از باقلا است.

آخرین مطالب این وبلاگ
خرید اینترنتی قهوه
Buy Website Traffic Cheap
Buy website Traffic
سفر به مناطق گردشگریسفر به مشهد،سفر به کیش